Niesamodzielność
Kobieta bądź mężczyzna, która/y we wszystkich partnerach szuka wsparcia, a sam/a nie może zarobić na siebie ani odnieść sukcesu w jakimś biznesie, w dzieciństwie przez rodziców był/a we wszystkim wyręczana i nie dawano jemu/jej szansy by się wykazać.
Nieufność w stosunku do płci przeciwnej
Poczucie, że człowiekowi nie można ufać może oznaczać, że w okresowi dziecięcemu towarzyszyło ciągłe uczucie niepokoju, które mogło wynikać m.in. z tego, że rodzice ciągle kłócili się i obrażali, dlatego ten problem przeniknął do dorosłości.
Skłonność do toksycznych relacji
Dziecko, która już od dzieciństwa widziało, jak tata bije mamę i na nią krzyczy może pomyśleć, że to normalne zachowanie, przez co zacznie budować relacje z toksycznymi pertnerami, będąc nieświadomym tego, że można tworzyć także normalne, bezprzemocowe związki.
Niska samoocena
Ludzie zwykle mają zaniżoną samoocenę ponieważ w dzieciństwie nie otrzymali niezbędnego wsparcia i miłości. Jeśli rodzice tylko krytykują i nie mówią komplementów swojemu dziecku z pewnością wyrośnie ono na osobę o niskiej samoocenie.
Narcyzm
Taka postawa w dorosłości sugeruje, że w dzieciństwie dziecku nie dawano kar i ogólnie – nie ograniczano go niczym, w dodatku pochwalając każde jego zachowanie. Kiedy absolutnie wszystko jest dozwolone w dzieciństwie, potem taka osoba już w dorosłości może wykazywać skrajnie egoistyczne cechy.