Emerytura nie służy mojej mamie. Miała odpoczywać, a niszczy swoje zdrowie pracując od świtu

Dlaczego mama ciągle pracuje? Ta myśl powraca do mnie każdego dnia. Nie mogę zrozumieć, dlaczego moja mama, która tak wiele w życiu już się napracowała i wychowała dzieci, nie potrafi powiedzieć sobie dość i skupić się na zdrowiu. Dlaczego nie odpoczywa, nie relaksuje się i nie cieszy się swoją emeryturą? Czy nie jest tak, że teraz powinna korzystać ze swobody i cieszyć się swoim wolnym czasem?

Zawsze widziałam w niej pracowitą osobę, ale teraz jej ciągła praca zaczyna mnie martwić. O świcie sprząta albo przyjeżdża, by pomóc mi w domu. Latem uprawia warzywa i przez kilka godzin sprzedaje je na bazarze. Ostatnio zaczęła sprzątać w jednym z pobliskich biur – dźwiga wiadra pełne wody, wynosi śmieci… Po co jej to? Przecież ma wystarczająco pieniędzy, a jeśli nie, ja pomogę, ile tylko będę mogła. Mama zapewnia mnie, że wszystko jest w porządku. A przecież widzę, jak jest zmęczona i czasem ledwo mówi. Próbowałam nawet zmusić ją do odpoczynku, ale zawsze odpowiada mi, że woli być zajęta, bo wtedy nie myśli o problemach.

Ostatnio siedziałyśmy przy stole i postanowiłam zapytać ją otwarcie: 

– Mamo, dlaczego ciągle pracujesz? Jakie masz problemy?

Przez chwilę zastanawiała się nad moim pytaniem, ale w końcu powiedziała:

– Dlaczego miałabym odpoczywać? Nie potrzebuję więcej wolnego czasu, bo jestem zbyt aktywna, by móc usiedzieć w miejscu. Praca daje mi poczucie sensu życia i sprawia, że czuję się potrzebna.

Poczułam ból w sercu, słysząc jej odpowiedź. Czy naprawdę mama nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej zdrowie jest ważniejsze niż praca? Chciałabym zrozumieć jej punkt widzenia, ale nie potrafię.

Chyba nie mam wyjścia i muszę zaakceptować ten styl życia, choć jako córka nie mogę patrzeć na to, jak mama nie pozwala sobie na chwilę zasłużonego odpoczynku.

Oceń artykuł
TwojaCena
Emerytura nie służy mojej mamie. Miała odpoczywać, a niszczy swoje zdrowie pracując od świtu